• Työntekijät

Mia Granholm turvallisuus- ja laatuasiantuntijaksi  

Syyskuussa turvallisuus- ja laatuasiantuntijana aloittanut FM Mia Granholm on uusin tulokas Protectin asiantuntijatiimissä.

– Kun näin Protectin hakevan asiantuntijaa ajattelin, että siinä tehtävässä minulla olisi mahdollisuus toteuttaa itseäni ja hyödyntää koulutustani sekä pitkää työkokemustani kaupan alalta, Mia sanoo.

Valmistuttuaan IT-tradenomiksi Vaasan ammattikorkeakoulusta Mia jatkoi opintojaan Gävlen teknillisessä korkeakoulussa pääaineinaan päätöksenteko, riskianalyysi sekä toimintatapa-analyysi. Erikoisalueikseen Mia kertoo laatujohtamisen, prosessien ja laadun hallinnan, toimintatapojen analysoinnin ja suunnittelun sekä muun muassa henkilöstön hyvinvoinnin ja johtamisen mittaamisen.

– Erityisesti olen syventynyt päätöksentekovirheisiin, kuten stressin alla tuleviin ajatusvirheisiin. Tästä aiheesta tein myös graduni. Vapaa-aikanaan Mia harrastaa veteraaniautoja sekä nikkarointia. – Seinistä, lattioista ja huonekaluista löytyy kotona paljon mielenkiintoisia projekteja, hän nauraa.

Mia palvelee asiakkaitamme ruotsiksi, suomeksi, englanniksi sekä saksaksi.