• Uutinen

SK Protect Oy käynnistää KasKas2-hankkeen EU-rahoituksen turvin

Protect on saanut 150 000 euron EU- ja valtionrahoituksen KasKaS2-kehityshankkeelle, jonka tavoitteena on tukea yrityksen kasvua ja kansainvälistymistä ohjelmistoliiketoiminnan keinoin. Kyseessä on jatkohanke aiemmin toteutetulle KasKaS-projektille.

KasKaS2-hankkeessa keskitytään uuden SaaS-pohjaisen Permit to Work -järjestelmän kehittämiseen sekä PRO24-alustan kansainvälistymisvalmiuksien rakentamiseen. Kehitystyön keskiössä ovat mm. skaalautuva teknologia-alusta, tietoturvasertifiointi ja kansainvälinen kumppaniohjelma. Hankkeen avulla pyritään avaamaan uusia markkinoita ja jatkamaan vientimyynnin kasvattamista.

KasKaS2-hanke toteutetaan vuosina 2025–2026 osana Euroopan aluekehitysrahaston Uudistuva ja osaava Suomi 2021–2027 -ohjelmaa.

Lisätietoja: Pertti Salo, toimitusjohtaja, 044 0665 916, pertti.salo@protect.fi