• Blogg

Säkerhet börjar med attityd

Enbart tekniska hjälpmedel kommer inte att göra arbetsplatserna helt säkra. Det som är viktigt är hur människor arbetar. Varje enskild medarbetares vilja och inställning att agera på ett sätt som främjar säkerheten. Högsta ledningen och i synnerhet linjecheferna spelar en nyckelroll. De måste genom sitt exempel visa att säkerheten kommer i första hand.

Så sammanfattade Antti Rentola, chef för arbetarskydd och hälsa på Atria Corporation, sin syn på arbetssäkerhet vid ett miniseminarium om säkerhetsledning som Protect anordnade i Karleby.

Rentola vill öka interventionskulturen på de finska arbetsplatserna.

-Om du märker att någon agerar felaktigt eller om det finns en säkerhetsrisk, ingrip. Och se till att den nödvändiga förändringen genomförs i praktiken", betonade han.

En allvarlig olycka gör att ansvarsfrågan blir konkret

År 2007 drabbades Atria av en allvarlig arbetsplatsolycka som ledde till att en anställd hos en underleverantör avled. Rentola, som vid tillfället arbetade som underhållsingenjör, var en av tre Atria-anställda som dömdes i domstol för dråp.

Rentola berättade för deltagarna i miniseminariet vad fallet lärt honom personligen.

-Händelsen konkretiserar linjechefens, arbetsledarens och ledningens ansvar. Ansvaret för att avgränsa arbetsuppgifterna måste vara tydligt för alla. Vad varje medarbetare gör och med vilket mandat. Mandatet måste vara tydligt och det går inte att gå utanför mandatet.

- Det går inte att komma undan det juridiska ansvar som en chef har. När du är arbetsledare ska du göra vad lagen säger. I en utredning är det viktigt att chefen själv tar reda på vad som verkligen hände och berättar det i utredningen.

Rentola pekade på vikten av dokumentation i allmänhet. Att registrera saker som eventuella avvikelser är särskilt viktigt i situationer där man måste arbeta inom ett kontrollerat riskramverk.

-Man kan reda ut den juridiska sidan, men man måste lära sig att leva med den moraliska sidan, för den mänskliga skulden är svår. Det går inte att ignorera smärtan av att förlora en nära anhörig i en olycka.

I Atrias fall, säger han, underlättades situationen av det sätt på vilket händelsen hanterades på arbetsplatsen.

-Vi hade många diskussioner och saker och ting diskuterades i god anda. När en olycka inträffar är det bäst att undvika skuldbeläggning och i stället försöka föra en konstruktiv dialog. Personligen har jag bestämt mig för att om jag kan prata mig ur en allvarlig olycka, så gör jag gärna det.